9 situácií, kedy je užitočné vyskúšať transformačný rozhovor prostredníctvom koučingu

Mnoho ľudí si myslí, že koučing je niečo v zmysle – niekto niečo vie a naučí to aj mňa. VEĽKÝ OMYL. Kouč vôbec nemusí byť odborníkom na problematiku, ktorú chcete riešiť. Dokonca má prísny zákaz poskytovať akékoľvek rady. Úlohou kouča je pozorne počúvať, klásť otázky, sprevádzať a dodávať odvahu. Otvára váš potenciál pre riešenie vašej situácie a podnecuje vás k zmene. Najväčším expertom na svoj život ste vy sám a preto aj najlepšie riešenie akejkoľvek vašej životnej situácie je originálne a jedinečné.

Koučovanie sa zameriava na to, kde sa nachádzate v súčasnosti a čo ste ochotný urobiť pre to, aby ste sa v budúcnosti dostali tam, kam chcete. Koučing umožňuje dostať to najlepšie z vás a umožní vám rozhodnutia, ktoré zlepšia váš život.

Kedy je užitočné vyskúšať transformačný rozhovor prostredníctvom koučingu

1. Keď máte pocit, že život iba prežívate ale neviete ako začať skutočne žiť

Niekedy sa stane, že človek dosiahne všetko čo chcel, mal by byť spokojný a šťastný, ale niekde vo vnútri cíti, že tomu tak nie je. Má napríklad dobrú prácu, dosť peňazí, auto, dom, rodinu … – no proste všetky predpoklady žiť šťastný a spokojný život. Ale zmizla radosť, nadšenie, vnútorná spokojnosť a motivácia.

Koučing vám umožní ujasniť si vaše životné hodnoty, potreby, radosti a pomôže vám začať realizovať zmeny, ktoré povedú k naplnenému a spokojnejšiemu životu.

2. Keď máte plány a ciele, ale neviete ako ich zrealizovať

Máte odvážne plány čo by ste mohli alebo chceli podniknúť, ale nejako nikdy nie je správny čas začať s ich realizáciou. Respektíve cieľ je tak veľký až sa zdá nedosiahnuteľný.

Koučing vám pomôže ujasniť si veľkosť významu týchto cieľov pre váš život, odhodlanie ich naozaj realizovať, rozložiť ich na menšie postupné kroky s termínmi realizácie a priblížiť sa k ich dosiahnutiu.

3. Keď máte zamestnanie, ktoré vás nenapĺňa a chcete to zmeniť

Ak sú vám blízke vety typu: „Ach zasa pondelok“, „ach zasa musím ísť do práce“, „už aby bol víkend“ a pod. – pravdepodobne patríte ku skupine ľudí, ktorí sa vo svojom zamestnaní nejako ocitli alebo svoje miesto pri výbere vašej profesie zohrali rodičia. Predstavte si však situáciu, že by ste sa večer nevedeli dočkať rána, lebo sa tešíte do práce. Áno, existujú ľudia, ktorí toto zažívajú, pretože robia prácu, ktorá ich naozaj baví, považujú ju za svoje hobby, radosť, poslanie. Ak si chcete ujasniť svoje profesijné smerovanie a postupne začať cítiť naplnenie nielen v práci ale aj v celom svojom živote, neváhajte a vyskúšajte kariérny koučing.

4. Keď sa neviete odhodlať k životnej zmene

Každý človek sa musí počas svojho života rozhodovať. Niektoré rozhodnutia sú rýchle, no niektoré nás vedia poriadne potrápiť. Prešľapujeme na jednom mieste, váhame.

Ak potrebujete podporu pri rozhodovaní v rôznych životných situáciách, vyskúšajte koučing.

5. Keď ste v kríze stredného veku a neviete ako ďalej

Zažila som a som presvedčená, že každý, kto sa v nej ocitne spozná, že sa v nej nachádza.

Neváhajte, prostredníctvom koučingu odhalíte chybné presvedčenia, ktoré vás celý život obmedzujú, zažijete veľa „AHA momentov“, ktoré vás v konečnom dôsledku privedú k transformácií vášho myslenia aj života.

6. Keď chcete nájsť rovnováhu medzi prácou a osobným životom

Ideálna rovnováha je podľa mňa súlad medzi prácou, osobným životom a vlastnými záľubami. Ak venujete niektorej oblasti dlhodobo viac priestoru, nastáva nespokojnosť. Svoje by o tom vedeli porozprávať nielen workoholici, ale napríklad aj ženy v domácnosti, dlhodobo nezamestnaní ako aj ľudia ktorí „vyhoreli“ v ktorejkoľvek oblasti svojho života.

Ak si potrebujete ujasniť svoje priority a nastaviť dlhodobú životnú rovnováhu, koučing vám s tým určite pomôže.

7. Keď chcete zlepšiť medziľudské vzťahy

Zdravo sebavedomý človek, ktorý pozná svoju hodnotu a je spokojný so svojim životom vyžaruje energiu, ktorá do jeho života priťahuje rovnako nastavených ľudí.

Áno, ak chcete medzi takýchto ľudí patriť aj vy, koučing je pre vás ako stvorený.

8. Keď chcete schudnúť, pribrať alebo podporiť v zdravom životnom štýle

Vy ste ten, kto si stanovuje realistický merateľný cieľ s termínom.

Koučingovým rozhovorom sa prehodnotí sila vašej motivácie, obavy, riziká a spoločne sa nastavia kroky k dosiahnutiu cieľa. Kouč vás sprevádza touto cestou, preveruje silu vašej odhodlanosti v podobe ochoty plniť sebou nastavené záväzky.

9. Keď už nechcete byť obeťou ale tvorcom svojho života

Keď jednoducho túžite byť šéfom vlastného života, v ktorom sa budete cítiť spokojnejší, zdravší, vyrovnanejší, šťastnejší…